4 ilde orman yangını

Hava sıcaklıklarının tekrar rekor düzeylere yükselmesi orman yangınlarında da artış yaşanmasına neden oldu. 7 ilde yangın çıkarken Ankara, Denizli ve Afyon’daki yangınlar kontrol altına alınabildi.

Antalya, Bolu, Bingöl ve Eskişehir’de ise itfaiye ekiplerinin yangınlara müdahalesi sürüyor.

ANTALYA: GECE BOYU SÜRDÜ

Antalya’nın Akseki ilçesinde Kuyucak Mahallesi’ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Dumanı görenlerin ihbarıyla bölgeye Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Kısa sürede yayılan alevlere 6 helikopter, 5 uçak, 25 arazöz ve 8 su tankeriyle müdahale edildi.

Helikopter ve uçaklar havanın kararmasıyla çalışmalara ara verdi. Bu araçların yerine bölgeye gece görüşlü 2 yangın söndürme helikopteri sevk edildi.

Helikopterler, denizden aldıkları suyu yanan alanlara taşıyarak söndürme çalışmalarına destek veriyor. Yangına, 8 yer ekibi, 34 arazöz, 10 su ikmal aracı, 10 ilk müdahale aracı, 5 dozerle 450 kişilik ekip müdahale ediyor.

BOLU: RÜZGARIN ETKİSİYLE BÜYÜDÜ

Bolu’nun Göynük ilçesinde Güneyçalıca köyü mevkisinde ormanlık alanda yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangının söndürülmesi için çalışma başlatıldı. Yangına, havadan ve karadan müdahale edildi. Valilikten yapılan açıklamada, Bolu Valisi Erkan Kılıç’ın yangın alanında incelemelerde bulunduğu bildirildi.

İlk belirlemelere göre yangının, elektrik hattından kaynaklandığı değerlendirilen nedenle çıktığının kaydedildiği açıklamada, valilik koordinesinde, 2 yangın helikopteri, 1 yangın uçağı, 10 arazöz, 10 su tankeri, 5 İlk müdahale aracı, 2 dozer, 6 hizmet aracı, 4 jandarma personeli, 110 orman personeli, 20 vatandaş ile hem havadan hem de karadan müdahale edildiği belirtildi.

Yayılımı kısmen engellenen yangında havanın kararması ile helikopter ve uçaklarla yapılan müdahaleye ara verildi, karadan müdahaleye devam ediliyor.

BİNGÖL: ELAZIĞ’DAN DESTEK EKİP GELDİ

Bingöl’ün Genç ilçesinde Servi köyü kırsalındaki ormanlık alanda dün henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın rüzgarın etkisiyle büyüdü. Yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor. Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin de destek verdiği yangına, 2 helikopter, 4 arazöz, 4 ilk müdahale ve 2 itfaiye aracı, 3 iş makinesi ile müdahale ediliyor.

ESKİŞEHİR: ÇEVRE İLLERDEN DESTEK İSTENDİ

Eskişehir’in Alpu ilçesinde Taştepe mevkisinde karaçam ve ardıç ağaçlarının bulunduğu alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin koordinesindeki ekipler, 5 arazöz, 2 su tankeri, 5 helikopter ve bir uçakla alevleri kontrol altına almaya çalışıyor.

Bu arada, yangına müdahale için Bilecik, Sakarya, Kütahya ve Afyonkarahisar’dan destek istendiği bildirildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir