Bakan Kirişci’den deprem bölgesine desteklerle ilgili açıklama

Bakan Kirişci’nin açıklamaları şu şekilde:

“Böyle bir depremle birlikte Türkiye devleti ile milleti ile aynı anda sahaya indi. O Gün saat 5’e çeyrek kala ben depremin bilgisini aldığımda saat 5 buçukta AFAD’dan her birimiz bir ile görevlendirildik. Görev yerim Hatay’dı, Hatay’a gitmek için kendi uçağımızı hazırlayalım derken Hatay havalimanının zarar gördüğünü öğrendik. Adana’mıza indik. Yıkılan binaları vali bey ile birlikte yerinde ziyaret ettikten sonra yola koyulduk. 

11 ilde 14 milyon nüfusu doğrudan ama tüm Türkiye’yi de dolaylı olarak etkileyen ve sınırı aşan bir karlı güne denk gelen böyle bir depremin yaralarını sarmak elbette kolaya değildi. İlk olarak yapmamız gereken şey kurtarma çalışmalarını yapmaktı. Bakanlık olarak bütün teşkilatlar sahadaydı. 

5 binin üzerinde iş makinamızı sahaya sürdük, 15 bin çalışanımızı sahada görevlendirdik.  

140 baraj ve göleti kontrol etmemiz gerekiyordu. Dezenformasyon en üst noktadaydı bizi çalışmak değil dezenformasyonları ortadan kaldırmak için çabalar yoruyordu.  

3 milyon 50 bin litre Devlet Su İşleri akaryakıt verdi. Biz Devlet Su İşleri olarak benzin istasyonu gibi hizmet vermeye çalıştık. 15 bin tonu aşan hayvan yemini bedelsiz olarak hayvan sahiplerine doğrudan götürerek teslim ettik.  

‘3.4 MİLYAR LİRA HESAPLARA GEÇTİ’

Çiğ süt alımını yaptık. Tarımsal destekleri öne çektik, çekmiş olduğumuz desteklerle biz vatandaşımızın daha önce 2022 yılı mazot ve gübre desteklerini nakdiden ayniye çevirmiştik onları da 11 il için nakdi hale getirdik. 3.4 milyar liralık desteği 24 Şubat’ta hesaplara geçti. 

Adana’da 11 il içerisinde yıkılan bina, kaybettiğimiz canlar noktasında diğer illere göre depremi daha az hasarla atlattık diyebileceğimiz bir il olduğunu belirtmek istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir