Saadet Partisi heyetini kabul eden Özel: Bir milletvekilinin vefatıyla bir parti grubunun düşmesinden en çok iktidar partisi rahatsız olmalı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın ve bütçe görüşmeleri boyunca partinin grup kurabilmesi için CHP’den Saadet Partisi’ne geçen Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’tan oluşan Saadet Partisi heyetini CHP Genel Merkezi’ndeki makamında kabul etti. Özel, TBMM Genel Kurulu’nda bir milletvekilinin vefatın ardından bir parti grubunun düşmesinden en çok iktidar partisinin rahatsız olması gerektiğini belirtti.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Kaya, Saadet Partisi Sözcüsü Aydın ve Kütahya Milletvekili Kasap’tan oluşan heyeti, CHP’nin bu kararı için bugün CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ziyaret etti.

Özel: demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz

Partiden yapılan açıklamaya göre; Kaya, Bitmez’in vefatının ardından, Kasap’ın partilerine geçmesi nedeniyle Genel Başkan Özel’e teşekkürlerini ve memnuniyetlerini iletti. Kaya, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun selamlarını da Özel’e aktardı. Özel, TBMM Genel Kurulu’nda bir milletvekilinin vefatın ardından bir parti grubunun düşmesinden en çok iktidar partisinin rahatsız olması gerektiğini belirtti. Özel, siyasi partilerin söz hakkına saygılı olduklarını, demokrasiyi savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Ne olmuştu?

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez‘in vefat etmesinin ardından CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Meclis’te grup yeter sayısını sağlayabilmek için bütçe görüşmeleri boyunca Saadet Partisi’ne geçmişti.

TIKLAYIN – CHP’li Ali Fazıl Kasap SP’ye geçti; Saadet ve Gelecek yeniden grup kurabilecek

TIKLAYIN – Özgür Özel’den Saadet Partisi’ne geçen Ali Fazıl Kasap hakkında açıklama: Bitmez’in hatırasına saygısızlık olur

Hasan Bitmez kimdir?

1969 yılında Giresun Alucra’da doğan Hasan Bitmez, ilkokulu İstanbul’da okuduktan sonra Gebze İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. El-Ezher Üniversitesi Usuluddin Fakültesinde öğrenim gördü.

Milli Gençlik Vakfı’nda çeşitli kademelerde görevler ifa ettikten sonra 1999-2004 yılları arasında Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

2000 yılında Anadolu Gençlik Dergisi’ni kurdu ve derginin genel yayın yönetmenliğini üstlendi.
Gebze İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve bir dönem başkanlığını yaptı.

Kurucuları arasında yer aldığı International Youth Form’un genel başkanlık görevini yürüttü.
2006-2010 yılları arasında International Islamic Federation of Student Organizations’ın Yönetim

Kurulu Üyeliğinde bulundu, 2010-2014 yılları arasında ise Şura Meclisi Başkanlığı görevini yerine getirdi.

Saadet Partisi ve Cansuyu Yardımlaşma Derneği’nin yardımlarının Endonezya, Çad, Kamerun, Nijerya, Sudan, Gana ve Hindistan gibi birçok ülkeye ulaştırılmasında aktif rol oynadı.

Siyasete Refah Partisi Gebze İlçe Teşkilatında başlayan Bitmez, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi’nde çeşitli kademelerde görevler aldı.

2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Genel Merkez Seçim Karargâh Başkanı olarak görev yaptı.

Saadet Partisi Genel Merkezi’nde kendisine tevdi edilen farklı görevlerde bulunduktan sonra Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Arapça ve İngilizce bilen Bitmez; Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi’dir ve İslam Birliği Araştırmaları Merkezi Başkanı’ydı.

Arapça ve İngilizce bilen Bitmez; Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde Genel Merkez Denetleme Kurulu üyeliği ve İslam Birliği Araştırmaları Merkezi Başkanlığı yaptı.

Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı ve TBMM 28. Dönem Kocaeli Milletvekili Bitmez, evli ve bir çocuk babasıydı.

Genel Kurul’da fenalaşması ve vefatı

TBMM Genel Kurulu’nda, 12 Aralık günü 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmeleri sürerken, Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşan ve AKP’nin İsrail politikalarını eleştiren Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez, “İsrail’in attığı her bombada iktidarın katkısı var. Tarihin azabından kurtulsalar, Allah’ın gazabından kurtulamayacaklar” dedi. Ancak Bitmez, Genel Kurul’u selamlayarak konuşmasını bitirdiği anda kürsüde fenalaşarak yere yığıldı.

Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez’in yere düştüğü sırada AKP sıralarından, “Allah’ın gazabı böyle olur işte, Allah’ın gazabı” diye bağırıldığı TBMM tutanaklarına geçmişti.

Bitmez’e ilk müdahaleyi İYİ Parti Milletvekili Turhan Çömez yaptı. Çömez’in kalp masajı yaptığı Bitmez, Bilkent Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. İlk müdahalede iki kapalı damarı açılamayan Bitmez’in sağlık durumunun kritik olduğu açıklandu. Bitmez, 14 Aralık günü 53 yaşında hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kocaeli Milletvekili Sayın Hasan Bitmez, tedavi altına alındığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi yoğun bakım servisinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak bugün 11:50’de vefat etti” ifadelerini kullandı.

Saadet Partili Bitmez kalp krizi geçirince, AKP sıralarından “Allah’ın gazabı böyle olur işte” diye bağırıldığı tutanağa geçti

AKP’li Özlem Zengin’den “Allah’ın gazabı” açıklaması: Bazı arkadaşlarımız arkalarda olduğu için olayın ne olduğunu hemen anlayamamış olabilir

İsmail Saymaz: Özlem Zengin, Saadet Partili Bitmez yığıldıktan sonra bağırmayı sürdürmüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir