Bakan, depremin yıl dönümünde Cibuti’de meydan açtı

Türkiye bundan tam bir yıl önce 9 saat arayla 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki büyük depremle sarsıldı. 14 milyondan fazla insanın yaşadığı 11 ilde 35 bin 355 bina yıkıldı, resmi rakamlara göre 53 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanlığı verilerine göre depremden etkilenen 11 ilde bulunan toplam 2 milyon 618 bin 697 binanın 1 milyon 712 bin 182’si sarsıntıdan etkilendi.

Bu verilere göre 35 bin 355 bina yıkıldığı, 17 bin 491 binanın da acil olarak yıkılması gerektiği ve 179 bin 786 binanın ağır, 40 bin 228 binanın orta ve 431 bin 421 binanın az hasarlı olduğu tespit edildi.

Depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen vaad edilen kalıcı konutların yüzde 10’a yakını teslim edilebildi. Çadır ve konteynerlerde yaşayan milyonlarca kişi kalıcı konut beklerken birçok noktada hâlâ ağır hasarlı binalar dahi kaldırılmış değil.

Demremin birinci yılında manzara bu halde iken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tam da depremin yıl dönümünde Doğu Afrika ülkesi Cibuti’de baraj ve meydan açılışına katıldı.

Bakan Uraloğlu İstanbul Meydanı’nın açılışında konuşuyor

“KENDİMİ EVİMDE GİBİ HİSSEDİYORUM”

Uraloğlu, İstanbul Meydanı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cibuti’de kendisini evinde gibi hissettiğini söyledi. Meydanın yapılmasına destek verenlere teşekkür eden Uraloğlu, “Dün Dostluk Barajı’mızı açtık, bugün de İstanbul Meydanı’mızı açıyoruz. Hayırlı olsun. Türkiye ve Cibuti her zaman kardeş olmuştur, bundan sonra da kardeş olacaktır. Gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ediyorum.” dedi.

Cibuti Belediye Başkanı Said Davut Muhammed ise İstanbul Meydanı’nın inşa edilmesinin ortak bir mirasın paylaşılmasının ve ortak bir tarihe sahip olunduğunun göstergesi niteliğini taşıdığını belirtti.

Sultan II. Abdülhamid Han Camii

ABDÜLHAMİT CAMİSİNE ZİYARET

Bakan Uraloğlu, daha sonra Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfınca Cibuti halkına hediye olarak yaptırılan Sultan Abdülhamit Camisi’ni ziyaret etti. Camide, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenler için Mevlit okundu.

8 MİLYON DOLARLIK CAMİ

2019 yılında TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın katılımıyla açılışı yapılan ve Cibuti’nin en büyük camisi olan Sultan II. Abdülhamid Han Camii için 7 milyon 980 bin dolar harcanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir