Beş yıldır karın ağrısı ve şişlik yaşıyordu… Sebebi belli oldu

Ankara’da yaşayan iki çocuk annesi Funda Demir, beş yıldır yaşadığı karın ağrısı, karın şişliği ve yoğun geçen adet kanaması nedeniyle Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Kadın Doğum Polikliniği’nde yapılan incelemeler sonucu Demir’in rahmi içinde miyomlar (gelişen iyi huylu tümörler) olduğu belirlendi.

Yapılan ameliyat ile Demir’in rahminden en büyüğü 15 santimetre büyüklüğünde 16 tümor çıkarıldı.

“10 KADINDAN 4’ÜNDE GÖRÜLÜR”

Dr. Ali Koray Bayramoğlu, “Aslında rahim alınarak çok daha kolay bir operasyon gerçekleştirilebilirdi. Ancak yaşının genç olmasından dolayı organ koruyucu cerrahinin yapılmasının hastaya daha iyi olduğunu önerdik. Çünkü bir kadın için rahim önemli. Hastanın ilerleyen dönemde adet görmesi, yumurtalıklarının zarar görmemesi, daha geç menopoza girmesi açısından rahmi korumak bizim için önemli” dedi.

Miyomların tamamını aldıklarını söyleyen Dr. Bayramoğlu, “16 miyomun bir kısmını da ameliyatta tespit ettik. Büyük olanı biliyorduk ama geri kalanı ameliyatta önümüze çıktı. Karın ağrısı, karın şişliği gibi şikayetleri özellikle 35 yaş üstü kadınlar ‘bir şeyim yoktur’ diyerek geçiştirmemeli. Mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalılar. Bunun altından miyom çıkabilir, yumurtalık kisti çıkabilir. Geciktirildiği zaman çok kolay yapılabilecek ameliyatlar daha zor yapılabiliyor. Miyomlar aşırı kanama, adet düzensizliği, ara kanama şikayeti, idrar torbasına bası, sık sık idrara çıkma, geriye dönük bası yaparak büyük bağırsağa bası uygulama, kabızlık gibi şikayetlere sebep olabilir. Miyomlar her 10 kadından 4’ünde görülür. Menopozda bunların çoğu kaybolur ama belli bir boyutu aşan özellikle semptom verenlere ameliyat öneriyoruz. Semptom vermeyenler ise takip edilebilir ama biz miyomların kansere çevirdiğini düşünmüyoruz. Hastalarımız özellikle evlendikten sonra yılda bir kere bir kadın doğum uzmanına görünmelidir” ifadelerini kullandı.

“16 MİYOMU GÖRÜNCE ÇOK ŞAŞIRDIK”

Funda Demir ise “Ameliyattan çıktıktan sonra 16 miyomu görünce çok şaşırdık” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir