Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali başlıyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 100 gün boyunca 11 ayrı ilde gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin duraklarından biri olan Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali başlıyor. Diyarbakır’da düzenlenecek Sur Kültür Yolu Festivali, 14 Ekim’de başlayacak ve 9 gün boyunca 40’tan fazla noktada 500’den fazla etkinlikle ziyaretçilerle buluşacak.

Sur Kültür Yolu Festivali süresince, Dağ Kapı Meydanı, Keldani Klisesi, Ulu Camii, Paşa Hamamı, Hasan Paşa Hanı, Hz. Süleyman Camii, Keçi Burcu, Kurşunlu Camii, Surp Giragos Kilisesi, Şeyh Muhtar Camii, Mesudiye Medresesi, Meryam Ana Kilisesi, Kervansaray, Cemil Paşa Konağı, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, Dicle Köprüsü, Ben Ü Sen Burcu gibi kentin simge mekanları kültür sanat ve müzik rotası haline gelecek.

DENGBEJ DİVANLARI KURULACAK

Meryem Ana Kilisesi’nde Süryani Kadim İlahileri söylenirken, Surp Giragos Kilisesi’nde Ermeni Bestekarlar Konseri ve İnançların Dili Konseri yer alacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dengbej Evi’nde Dengbej Divanları kurulurken, Diyarbakır Kent Müzesi Cemil Paşa Konağı’nda Eyvan geceleri düzenlenecek.

YEREL SANATÇILARIN KONSERLERİ CAM TERAS’TA

Fiskaya Cam Teras birçok konsere ev sahipliği yapacak. 14 Ekim’de Berivan Demirkıran, Veysel Cengiz, Fırat Alış, Ferhat Denizhan, Meltem Macit Konseri, 15 Ekim’de Bedir Ayseli, Süleyman Oduncu, Uğur Yaşar, Özgür Ekin, Serap Sütşurup Konseri, 16 Ekim’de Çelina, Songül Kale, Leyla Cengiz, İbrahim Candan, İlayda Alan konseri; 17 Ekim’de Ozan Mensur, Bahar Cengiz, Tekin Yiğiter, Veysel Ayyıldız, Erdal Elaldı konseri; 18 Ekim’de Ali Aktaş, İbrahim Hakkı Karadaban, Bircan Dudukçu, Leyla Engin, Ayşegül Çakmak konseri; 19 Ekim’de Metin Tosun, Semra Buzoba, Mensure Arancak, Gökmen Batur, Arin Dicle Somuk konseri düzenlenecek.

Dağkapı Meydanı’nda ise Simge, Oğuzhan Koç, Alişan, Merve Özbey, Fatma Turgut, Murat Dalkılıç, Derya Uluğ, Ferhat Göçer ve Bengü dinleyicilerle buluşacak. Aslı Hünel ve Uğur Aslan, Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi’nde sahne alacak.

FESTİVALDE BİRÇOK SERGİ ZİYARETÇİLERLE BULUŞACAK

Steve McCurry’nin 51 fotoğrafı, sene sonuna kadar Keçi Burcu Sanat Merkezi’nde sergilenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanan Mustafa Kamil Dürüst’e ait koleksiyonda yer alan, Ermeni bestekarların nota koleksiyonu, Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında ilk kez Surp Giragos Kilisesi’nde sergilenecek.

Dağkapı Burcu’nda düzenlenecek olan “Sanatın İzinde Şehir” sergisi, farklı sanatçıların eserlerini sergileyerek Diyarbakır’ın sanatsal zenginliklerini tanıtmayı amaçlıyor.

Festival kapsamında dijital eserler de yer alacak. Atatürk’ün Cumhuriyet Müzesi’nde yer alan binlerce fotoğrafıyla yapay zeka teknolojisi kullanılarak hazırlanan “Bir Hayalin İnşası” dijital eseri, Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde, doğadan ilham alan sanat eseri “Mirora” İse Dağkapı Burcu’nda görülebilecek.

SAHNE GÖSTERİLERİ, TİYATROLAR, KONSERLER

Devlet Tiyatroları, “Rumuz Goncagül”, “Ana-Dolu”, “Midas’ın Kulakları” temsillerini sahneleyecek, Devlet Opera ve Balesi ise konserleriyle festivalde yer alacak.

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde “Abur Cubur Şhow”, “Doğu Demirkol”, Uğur Arslan ile “Senfonik Afara”, “Senfoni ile Neşet Ertaş Türküleri”, “Sefa Doğanay Show” gibi sahne gösterileri ile Yavuz Bingöl konseri gerçekleştirilecek.

Sanatçı Garip Ay, ebru teknesinde oluşturduğu eserini şehrin sembolik yapılarından biri olan Dağkapı Meydanı Tek Beden Burç cephesine gerçek zamanlı olarak yansıtacak.

KÜRTÇE, ZAZACA, FARSÇA VE KELHURİ DİLLERİNDE ESERLER SESLENDİRİLECEK

Ayrıca Diyarbakır kültüründe ve gastronomisinde önemli yer tutan öğeleri içeren etkinlikler gerçekleştirilecek. Unutulmaya yüz tutmuş “velime” ve “arbane” gelenekleri canlandırılacak. Kürtçe, Zazaca, Farsça ve Kelhuri dillerinde eserlerin seslendirildiği dinletiler gerçekleştirilecek.

ÇOCUKLARA ÖZEL AKTİVİTELER

Sur Kültür Yolu Festivali’nde de çocuklar için etkinlikler düzenlenecek. Hançepek Meydanı’na kurulacak çocuk şehri, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi, Prof. Dr. Aziz Sancar Bebek ve Çocuk Kütüphanesi ve daha birçok noktada tiyatro oyunları, atölye çalışmaları ve sahne gösterileri gerçekleştirilecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir