Milyonlarca emeklinin gözü orada: Plan Erdoğan’ın masasında

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur ve memur emeklilerine yapılacak zam oranı belli olmuştu. TÜİK verilerine göre 2023’ün son altı ayında enflasyon yüzde 37,56 oranında gerçekleşti. Yüzde 15’lik toplu sözleşme zammına ek olarak altı aylık enflasyon farkı eklendiğinde yapılan hesap, memur ve memur emeklilerine yapılacak zammın yüzde 49,25 olacağını gösteriyor.

Ancak SSK ve Bağ-Kur emeklilerine gelecek zam ise yüzde 37,75 düzeyinde kaldı. Bu durum, memur ve işçi emeklileri arasında önemli bir fark yarattı.

Kamuoyunda bu farkın kapatılmasına yönelik beklenti oluşurken, hükümetin konuyla ilgili bir çalışma yaptığı belirtiliyor. Ekonomi yönetimi, emekliler arasında zam farkı oluşması ve en düşük emekli aylığının 7 bin 500 lirada kalmasının ardından birkaç alternatifli bir çalışma yaptı. Bu çalışmalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Kesin kararın bu hafta içinde verilmesi bekleniyor.

Seçenekler arasında 7 bin 500 TL’lik en düşük emekli aylığının 10 bin lira düzeyine çıkarılması da bulunuyor. Ancak bu çalışmalarda henüz kesin karar verilmiş değil. Bu nedenle rakamların değişebileceği belirtiliyor.

Emekli aylıklarına enflasyon verisi dışında yapılacak zam için yasal değişiklik gerekiyor. Yapılacak yasal değişikliğin 16 Ocak’tan sonra TBMM’ye sevk edilmesi bekleniyor. Bu kapsamda ocak ayı içinde zam oranının netleşmesi, emekli aylıklarının daha öncesinde verilmesi durumunda ise sonradan aradaki farkın hesaplara aktarılması öngörülüyor.

Hükümetin bu hafta vereceği karar, milyonlarca emeklinin merakla beklediği bir konu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir