Netanyahu, Arjantin Devlet Başkanı’na teşekkür etti!

İsrail hükümeti basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Netanyahu, Arjantin’de birkaç ay önce devlet başkanlığı koltuğuna oturan Milei ile Batı Kudüs’te bir araya geldi.

Netanyahu, Milei’ye “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı” dolayısıyla memnuniyetini dile getirerek teşekkür etti.

İsrail Başbakanı, iki ülkenin bölgesinde “barış ve istikrara yönelik ortak tehdit olarak İran’ı” gösterdi.

Arjantin Devlet Başkanı Milei ise Netanyahu’ya ülkesinin Hamas’ı terör örgütü olarak tanıma niyetini dile getirdi.

Milei, seçim kampanyası süresince Arjantin’in dış politikasında “köklü” değişikliklere gideceğini vurgulamış ve yönlerini ABD ile İsrail’e çevireceklerini söylemişti.

Seçim kampanyası süresince devlet başkanlığını kazanması halinde Arjantin’in Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı sözünü veren Milei, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına da destek vermişti.

İsrail, 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs’ü de içine katarak 1980’de tek taraflı şekilde Kudüs’ü “başkenti” olarak ilan etmişti. Ancak, dünya genelinde birçok ülke Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmiyor ve büyükelçilikler Tel Aviv’de bulunuyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıştı.

Washington yönetimi, 2018’de Tel Aviv’deki büyükelçiliğini geçici olarak Batı Kudüs’teki başkonsolosluğa ait binalara taşımıştı. ABD’nin ardından Guatemala, Honduras ve Kosova da Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıştı.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir