Romantik İlişkilerde “Overthinking” (Fazla Düşünme) İle Nasıl Başa Çıkılır? Neler Yapılmalı?

Kimi zaman partnerimizin tavır, davranış ve sözlerini en ince ayrıntısına kadar düşünme eğiliminde oluruz. Her detayı anlamlandırma çabası, olası kötü senaryoları düşünmemize sebep olur. İşte fazla düşünme (overthinking) ile başa çıkmak için yapabilecekleriniz…

HİSLERİNİZE GÜVENİN

Her durumu değerlendirmek veya davranışları analiz etmek yerine ilişkinizin size nasıl hissettirdiğini düşünün. Çıkarımlarınız yerine hisleriniz daha iyi bir rehber olabilir.

ANA SEBEBİ BULUN

Sizi ilişkiniz hakkında fazla düşünmeye iten sebebi bulmaya çalışın. Geçmişten gelen korkularınız mı yoksa özgüvensizlikleriniz mi sizi düşünmeye itiyor?

AÇIK İLETİŞİM ÖNEMLİ

Belirsizlik yaşıyorsanız çok fazla düşünme eğiliminde olabilirsiniz. En kötü senaryoları düşünmek yerine aklınızı kurcalayan konular hakkında partnerinizle açıkca konuşun.

OLUMLU DÜŞÜNÜN

Fazla düşündüğünüzde çoğunlukla kötü senaryolar aklınıza gelecektir. En kötüsünü değil, en iyisini düşünmeye çalışın.

EN İYİ ARKADAŞ TAKTİĞİ

Kafanızda soru işaretleri olduğu zaman en yakın arkadaşlarınıza danışır, onlardan fikir alırsınız. Kendinizi yine fazla düşünürken bulursanız, en yakın arkadaşınıza tavsiye veriyormuşsunuz gibi düşünün.

ZAMANI DOĞRU KULLANIN

Belki de çok sıkıldınız ve zaman geçirmek için bir şeyler arayışındasınız. Zamanınızı daha yararlı şeylere harcadığınızda ilişkinizi eskisi daha düşünmediğinizi fark edeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir