Tuncer Bakırhan’dan İstanbul açıklaması: Evraklarımızda bir eksiklik yok, listelerimiz zamanında ulaştı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, KRT TV canlı yayınında İnan Demirel’in sunduğu “Seçim Özel” programına katıldı.

DEM Parti’nin İstanbul adaylarının listesini belirlenen sürede seçim kuruluna teslim etmediği iddiasına yanıt veren Tuncer Bakırhan, “Hiçbir problem yok, biz başvurularımızı yaptık, aday listelerimizi verdik. Bu konuda kafasında şüphe olanlar il seçim kurulunun vereceği kararı bekleyebilirler. Zamanında listelerimiz seçim kurullarına ulaştı” dedi.

‘SON GÜNE KALMASI NORMAL’

İnan Demirel’in “DEM Parti İstanbul’da aday çıkaracak mı, çıkarmayacak mı günlerce tartışıldı. Çıkarması ne manaya gelir, çıkarmaması ne manaya gelir diye. İstanbul çok kritik bir şehir. DEM Parti özelinde de ayrı bir tartışma yürümüştü. Bu kadar kritik evrakların 17.00’te 5 dakika kala götürülmesinde, bir eksik çıkmasında garabet görmüyor musunuz genel başkan olarak” sorusu üzerine Bakırhan, şu yanıtı verdi:

“Evraklarda bir eksiklik yok. Celal Fırat İstanbul Milletvekilimiz, seçim kurulunda değil, belki birilerinden duymuştur bilemiyorum. Adaylarımız 1 haftadır İstanbul’da çalışma yürütüyor, neredeyse her ilçede bir toplantı yaptılar. Bu konuda bir problem yok, biz adaylarımızı çıkardık, çalışmalarımıza başladık. Meclis üyesi adaylarımızı belirledik. Bu tür spekülasyonları buraya gelmeden duydum ve sordum, bir problem yok. Bütün partilerin aday listeleri son güne kalır. Çünkü bizim kent uzlaşısı dediğimiz, üzerine kimi ilçelerimizin çalıştığı, kent uzlaşısını sağlamaya çalıştıkları bir durum söz konusu. Dolayısıyla son güne kalması normal.”

Bakırhan, AK Parti’yle seçimlerle ilgili bir görüşme yapmadıklarını, politikalarının ortaklaştığı “en ufak bir nokta” olmadığını söyledi, “AKP’yle seçim görüşeceğiz, bize ne katkısı olacak?” dedi.

Demirel’in “Yapılan yorumlardan biri şuydu: Siz İstanbul’da aday çıkaracaksınız, bunun sonuçlarından biri de Ekrem İmamoğlu’nun kaybetmesi olacak, bunun karşılığında da belediyeler kayyum atanmayacak” sözleri üzerine Bakırhan “Böyle bir şey düşünseydik cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yapardık. Bakın biz açık, şeffaf siyaset yapan bir partiyiz. Görüştüğümüz zaman görüştük deriz. Bizim kimseye bir borcumuz yok, kimsenin kuyrukçusu ya da yancısı değiliz. Bizim kimseyle ekonomik, rantsal, ihalesel bir bağımız yok. Tartışarak, halkımıza danışarak yol alıyoruz. Özgürlükçü olacak, çevre konusunda hassas olacak, demokrat olacak, sermaye yanlısı olamayacak, emekçileri önemseyecek. Bir tane ilkeyi AKP’yle buluşturun, biz de görüşüyoruz diyelim. Çözüm sürecinde bir seçim iş birliği yapmadık. Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda tabii ki oturup konuşuruz, görüşürüz” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir